Nr. 12 / Ianuarie 2022

133 de ani…și mai urmează

By In

133 de ani de la formarea Colegiului nostru! La mulți ani, Cuza!

133 de ani de când zeci de generații au putut să spună cu mândrie “sunt cuzist”. Dar oare în tot acest timp s-a gândit cineva la cum a evoluat Colegiul? Să vă spun eu!

Totul a început într-o perioadă grea, dar datorită unor profesori implicați și dornici de a schimba ceva, sub coordonarea doamnei Director Eliza C. Lupu, reușesc să înființeze în 1889 o școală publică pentru fete. Au existat și obstacole, mai ales în Primul Război Mondial când eram sub ocupație germană. De-a lungul anilor a primit diverse autorizații pentru a învăța în acest loc elevi ai mai multor categorii de vârstă, iar ce este și mai important, în anul 1999, liceul nostru a devenit Colegiu. Un alt lucru cu care ne putem mândri este că foarte mulți din elevii acestui liceu nu s-au putut despărți de origini și au ales să devină profesori devotați viitoarelor generații ce au călcat pe urmele lor, exemplu fiind și prezentul în care majoritatea profesorilor ce predau în liceu, au fost elevi ai acestuia.

Prezentul oferă o dezvoltare din toate punctele de vedere. Observăm cum de la o școală primară, acum studiază elevi de gimnaziu și liceu. Activitățile extrașcolare sunt din ce în ce mai numeroase, iar relația elev-profesor ajută la o formare a unor viitori oameni de valoare.

Acum că am văzut ce a fost în trecut, să ne gândim puțin și în viitor. Dacă ar fi să îmi dau frâu liber imaginației și să visez pentru măcar o secundă, îmi place să cred ca peste vreo 50 de ani, Colegiul nostru o să devină Universitate! Totul se modernizează, evoluează, iar noi, oamenii, suntem doar niște martori ai schimbărilor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Cookie Preference

Please select an option. You can find more information about the consequences of your choice at Help. Autori | Autori

Select an option to continue

Your selection was saved!

More information

Help

To continue, you must make a cookie selection. Below is an explanation of the different options and their meaning.

  • Accept all cookies:
    All cookies such as tracking and analytics cookies.
  • Accept first-party cookies only:
    Only cookies from this website.
  • Reject all cookies:
    No cookies except for those necessary for technical reasons are set. Borlabs Cookie already set a necessary cookie.

You can change your cookie setting here anytime: Autori. Autori

Back

Primește revista Cuza Vodă când apare!